×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
تاریخ : 1389/4/12
سوالات متداول

لغت «كنسرسيوم» به چه معناست؟

کنسرسیوم(Consortium) : به ائتلاف چند فرد، شرکت، سازمان یا حکومت (یا ترکیبی از این‌ها) مي‌گويند كه برای انجام فعالیت‌های مشترک یا ادغام منابعشان برای رسیدن به هدف مشترک،‌ با يكديگر همكاری می‌كنند. به طور خلاصه منظور از کنسرسیوم، ائتلاف چند شرکت باهم برای انجام امور انتفاعی است.

کنسرسیوم محتوای ملی، مجموعه‌ای از تولیدکنندگان محتوا یا ارائه دهندگان خدمات اطلاعاتی نظیر کتابخانه‌ها و ناشران است که در پایان سال 1387، با هدف تامین دسترسی یکپارچه به محتواهای موجود در کشور تشکیل شده است. با تشکیل این کنسرسیوم کاربران ایرانی می‌توانند، بدون دغدغه‌یِ از دست دادن زمان برای جستجوهای متعدد و همچنین موجود نبودن و یا عدم صحت اطلاعات و استاندارد نبودن داده‌ها، محتوای مورد نظرش را پیدا کرده و به آن دسترسی یابد.

برای مشاهده اعضای اصلی كنسرسيوم به قسمت اعضاء مراجعه كنيد.

• چگونه می‌توان منبعی را در درگاه کنسرسیوم محتوای ملی پیدا کرد؟
برای دسترسی به منبع مورد نظرتان کافی است تا آن منبع را در بخش جستجوی درگاه جستجو کنید. در صورتی که منبع مورد نظر شما در هر کدام از مؤسسه‌ها و مراکز عضو کنسرسیوم موجود باشد در نتايج جستجو آن را مشاهده خواهید کرد.

• هزينه عضويت درکنسرسیوم محتوای ملی چه قدر است؟
عضویت در کنسرسیوم محتوای ملی رایگان است. اما برای دانلود برخی از محتواها، ممكن است نياز به پرداخت هزينه داشته باشد در اين صورت شما می‌توانید هر منبعی را که نیاز دارید همان لحظه خریداری کنید یا سفارش دهید. برای این کار دو روش پیش بینی  شده است:
- پرداخت از طریق اینترنت و شبکه بانکی شتاب
- پرداخت اعتباری

• آيا امكان دانلود منابع از سايت کنسرسیوم وجود دارد؟
در صورتی که فایل رقومی منبع مورد نظر شما در هر کدام از مراکز عضو کنسرسیوم موجود باشد شما می‌توانید، آن را دانلود کنید. برای كسب اطلاعات بيشتر می‌توانيد به قسمت راهنما مراجعه كنيد.

• آيا امكان تهيه كپی يا اسكن از كتاب‌ها و منابع وجود دارد؟
در صورتی که فایل رقومی منبع مورد نظر شما در بانک هیچ كدام از اعضا وجود نداشته باشد شما می‌توانید تمام یا بخشی از آن منبع را  سفارش دهید تا بر اساس خواسته شما برایتان ارسال شود. برای كسب اطلاعات بيشتر می‌توانيد به قسمت راهنما مراجعه كنيد.

• آيا امكان ارسال يك نسخه كپي از كتاب ها از طريق آدرس الكترونيكي و يا آدرس پستي وجود دارد؟
بله در صوررتی که منبع مورد نظر قابل سفارش باشد شما می توانید درخواست سفارش خود شیوه ارسال آن منبع را ذکر کنید.

لغت فراداده به چه معناست؟

فراداده، داده‌نما یا متاداده (به انگلیسی: Metadata) به آن دسته از داده‌ها گفته می‌شود که جزئیات یک دادهٔ دیگر را تشریح می‌کند. به عبارت دیگر فراداده‌ها، داده‌هایی هستند دربارهٔ داده‌های دیگر. برخی این واژه را ابرداده یا فوق‌داده هم ترجمه کرده‌اند. در کتابداری، برگه‌های داده‌نما معمولاً شامل اطلاعاتی همچون نام نویسندهٔ کتاب، تاریخ چاپ، تعداد صفحات، شمارگان، زبان کتاب، نام مترجم، کلیدواژه‌ها و غیره هستند. هدف از داده‌نمایی، دستیابی آسان‌تر و بهتر به داده‌های موجود است. (منبع: ويكی پديا)

برای اطلاع بيشتر به نشريه داخلی شماره پنج كنسرسيوم محتوای ملی رجوع كنيد.

نوشته شده توسط : سرپرست سایت

تست