×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
تاریخ : 1388/10/26
مشارکت با کنسرسیوم

صاحب محتوا از نگاه کنسرسیوم کیست؟

تولیدکنندگان، ناشران، کتابخانه ها و تمامی شخصیت های حقوقی‎ای که حق کپی و یا اجازه ی نشر محتوای در اختیارشان را مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران دارند، صاحب محتوا شناخته می شوند. کتابخانه ها، باید مجوز نشر محتوا به صورت تعداد محدودی از صفحات و یا بخشی از محتوا در اختیارشان باشد. تولیدکنندگان، ناشران و شخصیت های حقوقی دیگر، باید مجوز رسمی نشر و یا حق کپی رسمی محتوا در اختیارشان باشد.

 پیوستن به کنسرسیوم

 • نیازهای صاحب محتوا
  • رعایت حق کپی (کپی رایت)
  • مجوز رسمی حق انتشار و یا حق کپی محتوای در اختیار
  • در اختیار داشتن کتابخانه دیجیتال قابل اتصال به کنسرسیوم یا امکان تهیه و راه اندازی آن
  • امکان پشتیبانی از محتوای در اختیار (به روز رسانی، ارائه خدمات و رفع مشکلاتی که از سوی صاحب محتوا پیش آمده باشد)
 • در کنسرسیوم محتوای ملی، رعایت کپی رایت از مهم ترین اولویت ها است. به این منظور، از صاحب محتوا غیر از فراداده (متادیتا) چیزی دریافت نمی‌کند. با راه حلی که کنسرسیوم در پیش گرفته است، در صورتی که نیاز به دریافت محتوا از سوی کاربر باشد، با موافقت صاحب محتوا، فقط موردی که درخواست شده به طور مستقیم از کتابخانه دیجیتال صاحب محتوا به کاربر تحویل داده می شود.

 • ارتباط فنی

  ارتباط فنی سیستم صاحب محتوا و کنسرسیوم، از طریق استاندارد OAI-PMH برقرار می شود. در این شیوه، نرم افزار کتابخانه دیجیتال صاحب محتوا با استفاده از پروتکل OAI به کنسرسیوم وصل می شود و درگاه اینترنتی کنسرسیوم، پس از دریافت فراداده ها و انتقال آن، در صورت نیاز و تقاضای کاربران، محتوا را از کتابخانه دیجیتال صاحب محتوا مستقیما در اختیار کاربر می گذارد و در هیچ محل دیگری ذخیره سازی نمی کند.

 عضویت

برای عضویت در کنسرسیوم محتوای ملی، ابتدا باید عضو پرتال کنسرسیوم شوید. برای عضویت در پرتال اینجا را کلیک کنید و بعد از پر کردن فرم مربوطه مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

توجه: در حال حاضر عضويت در كنسرسيوم محتوای ملی فقط برای اشخاص حقوقی مقدور است.

1. مطالعه‌ شرایط عضویت

برای مشاهده شرایط عضویت در کنسرسیوم، بر روی هر کدام از لینک‌های زیر کلیک کنید.

برای دریافت فایل کامل شرایط عضویت اینجا را کلیک کنید.

2. ارسال فرم اطلاعاتِ موسسه

پس از مشاهده‌یِ شرایط عضویت در کنسرسیوم و منطبق بودن شرایط شما با آن، شما باید برای دریافت فرم اینجا را کلیک کنید و بعد از پر کردن فرم اطلاعات موسسه، آن را به آدرس info@icnc.ir و یا به آدرس پستی دبیرخانه کنسرسیوم، ارسال کنید.

3. تایید توسط دبیرخانه

پس از این‌که فرم خود را ارسال کردید، درخواست شما توسط کمیته‌‌‌ای در دبیرخانه‌یِ کنسرسیوم مورد بررسی قرار می‌گیرد.

4. تبادل تفاهم نامه

پس از تایید شدن فرم اطلاعات شما توسط کمیته، یک تفاهم‌نامه با شما امضاء خواهد شد. جهت کسب اطلاعات در مورد مفاد تفاهم نامه با دبیرخانه کنسرسیوم تماس بگیرید.

5. برقراری ارتباط فنی ما بین پرتال کنسرسیوم و سایت شما

6. امکان جستجوی شما از طرف پرتال

 • خلاصه‌ی مراحل عضویت را می‌توانید به صورت شماتیک در اینجا ببینید.

آنچه صاحب محتوا باید انجام دهد

 • نگهداری سیستم

  صاحب محتوا باید نگهداری از سیستم خود و پشتیبانی آن را به عهده بگیرد. به عنوان مثال در صورت ارائه خدمت سفارش دیجیتال سازی، اسکن کردن محتوا و دیجیتال سازی آن به عهده صاحب محتوا است. به روز رسانی سیستم و حل مشکلاتی که از سوی صاحب محتوا ایجاد شده است نیز از کارهایی است که باید انجام شود.

 • تعامل با کنسرسیوم

  ارتباط مداوم و موثر با دبیرخانه کنسرسیوم، موجب هماهنگی هر چه بیشتر و ارائه هر چه بهتر خدمات به کاربران و صاحبان محتوا خواهد شد. به همین جهت، لازم است صاحبان محتوا تعامل با کنسرسیوم را در دستور کار خود قرار دهد.

 

نوشته شده توسط : سرپرست سایت

تست