×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
اطلاعات کتابشناختی
عنوان :

تبيين معرفت‌شناختي وحي

پدیدآورندگان :

محمدهادي ملازاده (پديدآور)

نوع : متن
جنس : مقاله
catalog
چاپ
زبان :
صاحب محتوا :

کتابخانه دیجیتالی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم

توصیفگر : معرفت‌شناختي وحي
وحي
رده بندی : -
وضعیت نشر : قم : : مركز اطلاعات و مدارك اسلامي ، ، 1393
ویرایش : -
مشخصات فیزیکی : ‮ ‭330‬ ص.‬
خلاصه : تجزيه و تحليلي از معرفت‌شناسي وحي است. رساله حاضر به بررسي و نقد برخي از مهم‌ترين تفسيرها در باره وحي پرداخته و پس از نشان دادن كاستي‌ها و ناكارآمدي‌هاي آنان با الهام از آيات قرآن و روايات معصومان(ع) سعي نموده تا به تبيين موضوع بپردازد. در فصل اول ابتدا كاربردهاي مختلف وحي در لغت، قرآن و روايات بررسي و معناي دقيق وحي انبيا عرضه شده است. سپس اقسام آن و تفاوت وحي انبيا با الهام‌ها و علوم ائمه(ع) روشن گرديده است. در ادامه به شبهه‌اي كه ختم رسالت را بي‌نيازي از امامان معصوم تفسير كرده، بدين گونه پاسخ داده شده است كه ختم نبوت به معناي ختم نياز به پيغمبران الاهي نيست، بلكه به معناي پايان يافتن نزول وحي است. در فصل دوم وحي از ديدگاه عرفا و فلاسفه معرفي شده و بيان گرديده كه اين ديدگاه با گون? وحيِ معرفي شده توسط آيات و روايات منافات دارد. سپس به نظريه تجربه ديني و موضوعاتي از قبيل تفاوت وحي از ديدگاه مسيحيت و اسلام، تعريف تجربه ديني و چيستي آن و عينيت و واقع‌نمايي تجربه ديني پرداخته شده و مورد نقد قرار گرفته است. در ادامه نظريه‌هايي كه وحي را حامل تخيلات و توهمات پيامبر مي‌داند (وحي نفسي)، وحي را حاصل تراوشات ضمير ناخودآگاه پيامبران مي‌داند و وحي را حاصل نبوغ مي‌داند مورد تحليل و بررسي و نقد قرار گرفته است. در فصل پاياني ابتدا نظريه كانت که بين ادراكات انسان‌ها و واقعيت‌هاي خارجي شكافي جبران‌ناپذير قايل است نقد شده و با نقد اين نظريه امكان رسيدن به واقع نتيجه‌گيري شده است. سپس نگارنده نظريه فلاسفه در باب علم حضوري نقد و نظريه خود را بيان داشته، مبني بر اين‌كه انسان‌ها علمي موسوم به علم نوري دارند و اين علم خطاناپذير است و از طريق آن مي‌توان به واقعيت‌ها رسيد. در بخش بعدي با طرح بحث اعجاز و اثبات عصمت انبيا، واقع‌نمايي وحي براي پيروان انبيا اثبات شده است. شيوه حل تعارض دلايل عقلي و نقلي مطلب پاياني اين رساله است.
فهرست مطالب : -
مخاطب :
یادداشت :
/ ملازاده، محمدهادي
؛ استاد راهنما: جهان‌گيري، محسن
ملزومات سيستم: ويندوز (XP+)، با پشتيباني از متون فارسي و عربي؛ گوگل کروم 23+، موزيلا فايرفاکس 23+، اينترنت اکسپلورر 9+، ادوب اکروبات ريدر 9+
کتابنامه
رساله علمي
شناسه : 561001
مکان : -
شرایط دسترسی : -
تاریخ ایجاد رکورد : 1395/3/4
تاریخ تغییر رکورد : -
ملحقات : -
تاریخ ثبت : 1395/3/4
قیمت شيء دیجیتال : فاقد شيء دیجیتالی

دیدگاه شما
اطلاعات در خصوص این منبع

* محتوای این صفحه توسط کارشناسان این درگاه ویرایش نشده اند. لطفا در صورت مشاهده ایراد در محتوا از این طریق اطلاع رسانی کنید.

حسن
محمد

تست