×
نام و نام خانوادگی
بازخوانی ...
تاریخ : 1396/3/27
وضعیت تولیدات علمی کشورمان در پایگاه ای اس آی

براساس بررسی وضعیت تولیدات علمی کشورمان درپایگاه ای اس آی، طی دوره ۱۰ سال و۱۰ ماهه اول ژانویه ۲۰۰۷ تا ۳۰ ماه مه ۲۰۱۷، تعداد مقالات برتر ایران از ۳۱۳ عنوان در سال ۲۰۰۷ به ۸۹۱ عنوان رسیده است.

به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، پایگاه ای‌اس‌آی (ESI) برای تجزیه و تحلیل کمی پژوهشگران و کشورها به وجود آمده و به محققان کمک می‌کند تا از پژوهش‌ها و روند تسلسل علوم آگاه شوند.

این پایگاه برای رسیدن به این هدف ۲۲ رشته انتخابی از بین مجلات موجود در وب آو ساینس از سراسر دنیا را که در موسسه آی اس آی وجود دارد، تحت پوشش قرار می‌دهد؛ همچنین این پایگاه شامل ابزار آماری برای رتبه بندی پژوهشگران، سازمان‌ها، کشورها و مجلات به لحاظ میزان استناد با آن‌ها نیز است.

پایگاه ای‌اس‌آی به گردآوری آمار و اطلاعات درباره پیشرفت علوم مبتنی بر شمارش انتشار مقالات مجلات از پایگاه علمی تامسون رویترز می‌ پردازد که شامل تمامی مقالات چاپ شده در ۱۰ سال اخیر این مجلات(مجلاتی که در نمایه‌های استنادی آِ اس آی نمایه می‌شوند) است.

با استفاده از اطلاعات منتشر شده در این پایگاه در  آپریل ۲۰۱۷ که مربوط به بازه زمانی اول ژانویه ۲۰۰۷ تا پنجم ژوئن ۲۰۱۶ است و مشتمل بر  بیش از ۱۰ میلیون مقاله از ۲۲ رشته خاص است، تلاش شده تا چشم انداز روشنی از پیشرفت علمی کشورمان ترسیم شود.

وضعیت ایران در حوزه های مختلف علمی

مطابق آخرین آمار این پایگاه، طی دوره ۱۰ سال و ۱۰ ماهه اول ژانویه ۲۰۰۷ تا ۳۰ ماه مه ۲۰۱۷، که به صورت دوره‌های ۵ ساله آمار ارائه می‌کند، وضعیت علمی جمهوری اسلامی ایران به شرح ذیل است :

آمار تعداد تولیدات علمی ایران در دوره‌های پنج ساله

داده‌های نمودار شماره ۱ نشان می‌دهد که به صورت کلی در طول ده سال مورد بررسی، روند تولیدات علمی ایران شاهد رشد خطی بوده است. از آنجایی که این پایگاه دوره‌ای پنج‌ساله را مورد بررسی قرار می‌دهد، این آمار به صورت کلی قابل نمایش است.

جهت اطلاع از متن کامل خبر به لینک خبرگزاری مهر مراجعه نمایید.

منبع:خبرگزاری مهر

نوشته شده توسط : مریم طالبی

تست